Vicor Corporation V375B3V3E150BG
V375B3V3E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V375B3V3E150BG.pdf
Availability of V375B3V3E150BG
QUANTITY
V375B3V3E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3E150BG
Internal Part NumberEIS-V375B3V3E150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3E150BG
Related LinksV375B3V, V375B3V3E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3E150BG Details Description
Related parts for V375B3V3E150BG
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD GW datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
2201 METRAL RCT STR PF 4X6 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 312 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 0.100 T/H datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY 2MM 2.0" RED/GRN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf