Vicor Corporation V375B3V3H100BF3
V375B3V3H100BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3H100BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V375B3V3H100BF3.pdf
Availability of V375B3V3H100BF3
QUANTITY
V375B3V3H100BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3H100BF3
Internal Part NumberEIS-V375B3V3H100BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3H100BF3
Related LinksV375B3V, V375B3V3H100BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3H100BF3 Details Description
Related parts for V375B3V3H100BF3
CONN PC PIN CIRC 0.064DIA SILVER datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CTLR LI-ION/LI-POLY 16-QFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf