Vicor Corporation V375B3V3H100BG
V375B3V3H100BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3H100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V375B3V3H100BG.pdf
Availability of V375B3V3H100BG
QUANTITY
V375B3V3H100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3H100BG
Internal Part NumberEIS-V375B3V3H100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3H100BG
Related LinksV375B3V, V375B3V3H100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3H100BG Details Description
Related parts for V375B3V3H100BG
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DEMODULATOR/FILTER RDS 20SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-3.3V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 19.6 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 62.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C096FP-13 2C1-2 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC PIN datasheet.pdf