Vicor Corporation V375B3V3H100BN
V375B3V3H100BN picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3H100BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V375B3V3H100BN.pdf
Availability of V375B3V3H100BN
QUANTITY
V375B3V3H100BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3H100BN
Internal Part NumberEIS-V375B3V3H100BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3H100BN
Related LinksV375B3V, V375B3V3H100BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3H100BN Details Description
Related parts for V375B3V3H100BN
CAP FILM 0.02UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 5.0K OHM 10W 5% WW RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT SOCK datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 9W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf