Vicor Corporation V375B3V3M150BF
V375B3V3M150BF picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3M150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V375B3V3M150BF.pdf
Availability of V375B3V3M150BF
QUANTITY
V375B3V3M150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3M150BF
Internal Part NumberEIS-V375B3V3M150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3M150BF
Related LinksV375B3V, V375B3V3M150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3M150BF Details Description
Related parts for V375B3V3M150BF
DIODE GEN PURP 1.2KV 12A TO220AC datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR MOSFETS/TPS40304 datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 15A 11OUT 15' datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE REV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf