Vicor Corporation V375B3V3M150BG
V375B3V3M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V375B3V3M150BG.pdf
Availability of V375B3V3M150BG
QUANTITY
V375B3V3M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3M150BG
Internal Part NumberEIS-V375B3V3M150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3M150BG
Related LinksV375B3V, V375B3V3M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3M150BG Details Description
Related parts for V375B3V3M150BG
JUMPER-H1506TR/A3049N/X 6" datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 68UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
PAC-CTLX-SD37-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
OSC MEMS 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf