Vicor Corporation V375B3V3T150BG
V375B3V3T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V375B3V3T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V375B3V3T150BG.pdf
Availability of V375B3V3T150BG
QUANTITY
V375B3V3T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B3V3T150BG
Internal Part NumberEIS-V375B3V3T150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B3V3T150BG
Related LinksV375B3V, V375B3V3T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B3V3T150BG Details Description
Related parts for V375B3V3T150BG
CONN RECEPT 11POS MTA-156 22AWG datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 10BIT FET 24-TSSOP datasheet.pdf
IC BIT RATE GEN CMOS 16DIP datasheet.pdf
CA/ASSY,M/PLUG,GRAY,568B datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
POT 2 OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf