Vicor Corporation V375B48C300BL
V375B48C300BL picture photo
Mfg. Part Number
V375B48C300BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V375B48C300BL.pdf
Availability of V375B48C300BL
QUANTITY
V375B48C300BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48C300BL
Internal Part NumberEIS-V375B48C300BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48C300BL
Related LinksV375B4, V375B48C300BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48C300BL Details Description
Related parts for V375B48C300BL
RES SMD 1.33 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UMAX datasheet.pdf
RELAY SOCKET HOLD DOWN SPRING datasheet.pdf
SWITCH ROCKER RUBBER CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V 20% BX 1812 datasheet.pdf
RES 2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 672UBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR datasheet.pdf
40W AC/DC CONV A 3KV datasheet.pdf