Vicor Corporation V375B48E300BF
V375B48E300BF picture photo
Mfg. Part Number
V375B48E300BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V375B48E300BF.pdf
Availability of V375B48E300BF
QUANTITY
V375B48E300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48E300BF
Internal Part NumberEIS-V375B48E300BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48E300BF
Related LinksV375B4, V375B48E300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48E300BF Details Description
Related parts for V375B48E300BF
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf