Vicor Corporation V375B48H200BF
V375B48H200BF picture photo
Mfg. Part Number
V375B48H200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V375B48H200BF.pdf
Availability of V375B48H200BF
QUANTITY
V375B48H200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48H200BF
Internal Part NumberEIS-V375B48H200BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48H200BF
Related LinksV375B4, V375B48H200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48H200BF Details Description
Related parts for V375B48H200BF
RES ARRAY 7 RES 82 OHM 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW 1206 datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100 L.210 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 2.2UF RADIAL datasheet.pdf