Vicor Corporation V375B48H200BF
V375B48H200BF picture photo
Mfg. Part Number
V375B48H200BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V375B48H200BF.pdf
Availability of V375B48H200BF
QUANTITY
V375B48H200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48H200BF
Internal Part NumberEIS-V375B48H200BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48H200BF
Related LinksV375B4, V375B48H200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48H200BF Details Description
Related parts for V375B48H200BF
IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0805 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 19POS 1MM PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf