Vicor Corporation V375B48H300B3
V375B48H300B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B48H300B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V375B48H300B3.pdf
Availability of V375B48H300B3
QUANTITY
V375B48H300B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48H300B3
Internal Part NumberEIS-V375B48H300B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48H300B3
Related LinksV375B4, V375B48H300B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48H300B3 Details Description
Related parts for V375B48H300B3
RES SMD 2.94M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE CAT6 UNSHIELDED GRAY 5M datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 430MA 3.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC DDR 256M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf