Vicor Corporation V375B48H300BF3
V375B48H300BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B48H300BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V375B48H300BF3.pdf
Availability of V375B48H300BF3
QUANTITY
V375B48H300BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48H300BF3
Internal Part NumberEIS-V375B48H300BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48H300BF3
Related LinksV375B48, V375B48H300BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48H300BF3 Details Description
Related parts for V375B48H300BF3
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 0.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 36-VTLA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 2.049K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
BATTERY MOUNTING KIT datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf