Vicor Corporation V375B48M200B2
V375B48M200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B48M200B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V375B48M200B2.pdf
Availability of V375B48M200B2
QUANTITY
V375B48M200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48M200B2
Internal Part NumberEIS-V375B48M200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48M200B2
Related LinksV375B4, V375B48M200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48M200B2 Details Description
Related parts for V375B48M200B2
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CBS DOUBLE BLIND HOLE 20MM datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TR 2" datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf