Vicor Corporation V375B5C150BN2
V375B5C150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B5C150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V375B5C150BN2.pdf
Availability of V375B5C150BN2
QUANTITY
V375B5C150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B5C150BN2
Internal Part NumberEIS-V375B5C150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B5C150BN2
Related LinksV375B5, V375B5C150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B5C150BN2 Details Description
Related parts for V375B5C150BN2
CASE PLSTC BLK 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4700 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 21.72MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG BLACK 25' datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 40MA 81 OHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf