Vicor Corporation V375B5H150BS
V375B5H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V375B5H150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V375B5H150BS.pdf
Availability of V375B5H150BS
QUANTITY
V375B5H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B5H150BS
Internal Part NumberEIS-V375B5H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max150W