Vicor Corporation V375B5M150B
V375B5M150B picture photo
Mfg. Part Number
V375B5M150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V375B5M150B.pdf
Availability of V375B5M150B
QUANTITY
V375B5M150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B5M150B
Internal Part NumberEIS-V375B5M150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B5M150B
Related LinksV375B, V375B5M150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B5M150B Details Description
Related parts for V375B5M150B
LED 7SEG DISP 1.0" GREEN CA BLK datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 250MA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THERM NTC 2.2KOHM 5% 1206 SMD datasheet.pdf
TXRX ESD 3.3V RS-485/422 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
SHAFT 200MM datasheet.pdf