Vicor Corporation V375B5M150BF
V375B5M150BF picture photo
Mfg. Part Number
V375B5M150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V375B5M150BF.pdf
Availability of V375B5M150BF
QUANTITY
V375B5M150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B5M150BF
Internal Part NumberEIS-V375B5M150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B5M150BF
Related LinksV375B5, V375B5M150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B5M150BF Details Description
Related parts for V375B5M150BF
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
KIT EVAL EZ LITE ADDS-21364 datasheet.pdf
IC UART SINGLE W/FIFO 32-HVQFN datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 400MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 12-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
3 FAN 230V SMART TRAY REMOTE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CTV 99C MIXED(TWIN) PIN J/N RE datasheet.pdf
10000UF 400V 90X220MM 105C 5000H datasheet.pdf