Vicor Corporation V375B5M150BG3
V375B5M150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B5M150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V375B5M150BG3.pdf
Availability of V375B5M150BG3
QUANTITY
V375B5M150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B5M150BG3
Internal Part NumberEIS-V375B5M150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B5M150BG3
Related LinksV375B5, V375B5M150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B5M150BG3 Details Description
Related parts for V375B5M150BG3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 6POS TIN datasheet.pdf
RES 432K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET NF114 BK 25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf