Vicor Corporation V375B5M150BL3
V375B5M150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B5M150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V375B5M150BL3.pdf
Availability of V375B5M150BL3
QUANTITY
V375B5M150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B5M150BL3
Internal Part NumberEIS-V375B5M150BL3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B5M150BL3
Related LinksV375B5, V375B5M150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B5M150BL3 Details Description
Related parts for V375B5M150BL3
TRISIL 100A 65V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 1000' datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 24-QFN datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC AMP LNA DUAL PHEMT 24-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 49POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 4POS datasheet.pdf