Vicor Corporation V375B5M200BS2
V375B5M200BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B5M200BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V375B5M200BS2.pdf
Availability of V375B5M200BS2
QUANTITY
V375B5M200BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B5M200BS2
Internal Part NumberEIS-V375B5M200BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B5M200BS2
Related LinksV375B5, V375B5M200BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B5M200BS2 Details Description
Related parts for V375B5M200BS2
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
EXTENSION CABLE 15M FOR E6C2-A datasheet.pdf
RES SMD 6.34KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WHIP SM 1/4 54-88MHZ datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf