Vicor Corporation V375B8E200BG3
V375B8E200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375B8E200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V375B8E200BG3.pdf
Availability of V375B8E200BG3
QUANTITY
V375B8E200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B8E200BG3
Internal Part NumberEIS-V375B8E200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B8E200BG3
Related LinksV375B8, V375B8E200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B8E200BG3 Details Description
Related parts for V375B8E200BG3
IC REG MULT CONFG INV POWERFLEX7 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 300MA 1.27 OHM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 24TSSOP datasheet.pdf
RES 390 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 58.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf