Vicor Corporation V375C12C75B3
V375C12C75B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C12C75B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V375C12C75B3.pdf
Availability of V375C12C75B3
QUANTITY
V375C12C75B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12C75B3
Internal Part NumberEIS-V375C12C75B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12C75B3
Related LinksV375C1, V375C12C75B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12C75B3 Details Description
Related parts for V375C12C75B3
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
HOLDER 8 D CELL W/6" WIRE LEADS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC P600 datasheet.pdf
TOP MOUNT 8 OUTLET PNP 15M datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 22POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HDI RECP ASSY 3 ROW 150 POS datasheet.pdf