Vicor Corporation V375C12C75BL2
V375C12C75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C12C75BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V375C12C75BL2.pdf
Availability of V375C12C75BL2
QUANTITY
V375C12C75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12C75BL2
Internal Part NumberEIS-V375C12C75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12C75BL2
Related LinksV375C1, V375C12C75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12C75BL2 Details Description
Related parts for V375C12C75BL2
IC MUX QUAD 3.3/5V HS 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS .100 26-22 GOLD datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (B-340-38HD) datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf