Vicor Corporation V375C12C75BL3
V375C12C75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C12C75BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V375C12C75BL3.pdf
Availability of V375C12C75BL3
QUANTITY
V375C12C75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12C75BL3
Internal Part NumberEIS-V375C12C75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12C75BL3
Related LinksV375C1, V375C12C75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12C75BL3 Details Description
Related parts for V375C12C75BL3
RES NTWRK 16 RES 100 OHM 32LBGA datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.5A/7.9A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 18-14AWG #10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PMI EDGE LIGHT STOVEP RED FROST datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
TFT MOD 4.3" WITH FONTS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
750 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf