Vicor Corporation V375C12T150B2
V375C12T150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C12T150B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V375C12T150B2.pdf
Availability of V375C12T150B2
QUANTITY
V375C12T150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12T150B2
Internal Part NumberEIS-V375C12T150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12T150B2
Related LinksV375C1, V375C12T150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12T150B2 Details Description
Related parts for V375C12T150B2
SURGE SUPP THYRISTOR 135V TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
IC FPGA 130 I/O 208PQFP datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 SQ datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W DO204AL datasheet.pdf