Vicor Corporation V375C12T75B3
V375C12T75B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C12T75B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V375C12T75B3.pdf
Availability of V375C12T75B3
QUANTITY
V375C12T75B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12T75B3
Internal Part NumberEIS-V375C12T75B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12T75B3
Related LinksV375C1, V375C12T75B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12T75B3 Details Description
Related parts for V375C12T75B3
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 6COL datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf