Vicor Corporation V375C15C75BS
V375C15C75BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C15C75BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V375C15C75BS.pdf
Availability of V375C15C75BS
QUANTITY
V375C15C75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15C75BS
Internal Part NumberEIS-V375C15C75BS
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15C75BS
Related LinksV375C1, V375C15C75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15C75BS Details Description
Related parts for V375C15C75BS
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC UMODULE BUCK-BOOST 141-LGA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CORE ELP 3.4UH N92 datasheet.pdf
708FXE2-ST-40 SWITCH datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf