Vicor Corporation V375C15E150BG2
V375C15E150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C15E150BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15E150BG2.pdf
Availability of V375C15E150BG2
QUANTITY
V375C15E150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15E150BG2
Internal Part NumberEIS-V375C15E150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15E150BG2
Related LinksV375C15, V375C15E150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15E150BG2 Details Description
Related parts for V375C15E150BG2
CONN HOUSING 16POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
PATCHBAY 1 RACK JACK 38PIN CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FILTER 2-STAGE PERFORMANCE 3A datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 14POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf