Vicor Corporation V375C15E150BL2
V375C15E150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C15E150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15E150BL2.pdf
Availability of V375C15E150BL2
QUANTITY
V375C15E150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15E150BL2
Internal Part NumberEIS-V375C15E150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15E150BL2
Related LinksV375C15, V375C15E150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15E150BL2 Details Description
Related parts for V375C15E150BL2
RES SMD 261KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 04POS R/A datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS STR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 620 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 4SMD datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf