Vicor Corporation V375C15E75BF2
V375C15E75BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C15E75BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V375C15E75BF2.pdf
Availability of V375C15E75BF2
QUANTITY
V375C15E75BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15E75BF2
Internal Part NumberEIS-V375C15E75BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15E75BF2
Related LinksV375C1, V375C15E75BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15E75BF2 Details Description
Related parts for V375C15E75BF2
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.625"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPL BRIDGE 18BIT RGB-RGBW datasheet.pdf
RFIC TRANCEIVER MULTI-CHANNEL FS datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 51POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf