Vicor Corporation V375C15H150BS
V375C15H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C15H150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15H150BS.pdf
Availability of V375C15H150BS
QUANTITY
V375C15H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15H150BS
Internal Part NumberEIS-V375C15H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15H150BS
Related LinksV375C1, V375C15H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15H150BS Details Description
Related parts for V375C15H150BS
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 24-DIP datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf