Vicor Corporation V375C15M150B
V375C15M150B picture photo
Mfg. Part Number
V375C15M150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15M150B.pdf
Availability of V375C15M150B
QUANTITY
V375C15M150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15M150B
Internal Part NumberEIS-V375C15M150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15M150B
Related LinksV375C1, V375C15M150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15M150B Details Description
Related parts for V375C15M150B
RES 1.10K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MGR QUAD 64QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 16.0972MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf