Vicor Corporation V375C15M150BG
V375C15M150BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C15M150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V375C15M150BG.pdf
Availability of V375C15M150BG
QUANTITY
V375C15M150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15M150BG
Internal Part NumberEIS-V375C15M150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15M150BG
Related LinksV375C1, V375C15M150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15M150BG Details Description
Related parts for V375C15M150BG
DIODE ZENER 16V 2W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
THERMOCOUPLE DUAL BANANA datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE BLOCK HSG 41 POS datasheet.pdf
CONN MALE 28POS SILVER SLDR DIP datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf