Vicor Corporation V375C15M75B2
V375C15M75B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C15M75B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V375C15M75B2.pdf
Availability of V375C15M75B2
QUANTITY
V375C15M75B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C15M75B2
Internal Part NumberEIS-V375C15M75B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C15M75B2
Related LinksV375C1, V375C15M75B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C15M75B2 Details Description
Related parts for V375C15M75B2
REGULATOR 5.0V 1A VERT UNCASED datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.5A 8-SOIC datasheet.pdf
ADAPTER MODULE ANTIFUSE 100PQFP datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 14 POS datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 875MA 140 MOHM datasheet.pdf