Vicor Corporation V375C24C75BN2
V375C24C75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C24C75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W
Datasheet Download
V375C24C75BN2.pdf
Availability of V375C24C75BN2
QUANTITY
V375C24C75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24C75BN2
Internal Part NumberEIS-V375C24C75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24C75BN2
Related LinksV375C2, V375C24C75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24C75BN2 Details Description
Related parts for V375C24C75BN2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IND, PWR, 3UH, 3ARMS, SDRI NPB datasheet.pdf
TV 16C 16#16 PIN RECP datasheet.pdf
AB 8C 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 50 V datasheet.pdf