Vicor Corporation V375C24H150B2
V375C24H150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C24H150B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W
Datasheet Download
V375C24H150B2.pdf
Availability of V375C24H150B2
QUANTITY
V375C24H150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C24H150B2
Internal Part NumberEIS-V375C24H150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C24H150B2
Related LinksV375C2, V375C24H150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C24H150B2 Details Description
Related parts for V375C24H150B2
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 14.6MM 1DGT GRN CA datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 40POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD80 datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf