Vicor Corporation V375C28E150BF2
V375C28E150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C28E150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V375C28E150BF2.pdf
Availability of V375C28E150BF2
QUANTITY
V375C28E150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C28E150BF2
Internal Part NumberEIS-V375C28E150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C28E150BF2
Related LinksV375C28, V375C28E150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C28E150BF2 Details Description
Related parts for V375C28E150BF2
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 5A TO-220FN datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.96 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT SKT datasheet.pdf