Vicor Corporation V375C28H75B
V375C28H75B picture photo
Mfg. Part Number
V375C28H75B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V375C28H75B.pdf
Availability of V375C28H75B
QUANTITY
V375C28H75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C28H75B
Internal Part NumberEIS-V375C28H75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C28H75B
Related LinksV375C, V375C28H75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C28H75B Details Description
Related parts for V375C28H75B
FIXED IND 56UH 450MA 410 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf