Vicor Corporation V375C28H75BG3
V375C28H75BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C28H75BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V375C28H75BG3.pdf
Availability of V375C28H75BG3
QUANTITY
V375C28H75BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C28H75BG3
Internal Part NumberEIS-V375C28H75BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C28H75BG3
Related LinksV375C2, V375C28H75BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C28H75BG3 Details Description
Related parts for V375C28H75BG3
IC MPU/RESET CIRC 3.90V SC70-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 48POS R/A datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 0804 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
FO C/A LC BRN LC XG AQU datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf