Vicor Corporation V375C28H75BL
V375C28H75BL picture photo
Mfg. Part Number
V375C28H75BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V375C28H75BL.pdf
Availability of V375C28H75BL
QUANTITY
V375C28H75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C28H75BL
Internal Part NumberEIS-V375C28H75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C28H75BL
Related LinksV375C2, V375C28H75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C28H75BL Details Description
Related parts for V375C28H75BL
CONN PLASTIC CIRCULAR STD 17-28 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 4POS 24-26AWG datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf