Vicor Corporation V375C2C50BS
V375C2C50BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C2C50BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V375C2C50BS.pdf
Availability of V375C2C50BS
QUANTITY
V375C2C50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C2C50BS
Internal Part NumberEIS-V375C2C50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C2C50BS
Related LinksV375C, V375C2C50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C2C50BS Details Description
Related parts for V375C2C50BS
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A 5DDPAK datasheet.pdf
IC PWM CORE VOLTAGE REG 20-SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 10 OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 9216 CLBs, 36000 Gates, 111MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf