Vicor Corporation V375C2E50BN2
V375C2E50BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C2E50BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V375C2E50BN2.pdf
Availability of V375C2E50BN2
QUANTITY
V375C2E50BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C2E50BN2
Internal Part NumberEIS-V375C2E50BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C2E50BN2
Related LinksV375C2, V375C2E50BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C2E50BN2 Details Description
Related parts for V375C2E50BN2
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU ARM7 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC AMP LNA WLAN DUAL 12MCOB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 15A datasheet.pdf