Vicor Corporation V375C2H50B3
V375C2H50B3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C2H50B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V375C2H50B3.pdf
Availability of V375C2H50B3
QUANTITY
V375C2H50B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C2H50B3
Internal Part NumberEIS-V375C2H50B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C2H50B3
Related LinksV375C, V375C2H50B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C2H50B3 Details Description
Related parts for V375C2H50B3
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 28PLCC datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A HORIZ PLNGR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.6A IPAK datasheet.pdf
TOOL CRIMPING PLIERS WITH GUIDE datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR W/OCAP datasheet.pdf