Vicor Corporation V375C2T50B
V375C2T50B picture photo
Mfg. Part Number
V375C2T50B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V375C2T50B.pdf
Availability of V375C2T50B
QUANTITY
V375C2T50B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C2T50B
Internal Part NumberEIS-V375C2T50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C2T50B
Related LinksV375C, V375C2T50B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C2T50B Details Description
Related parts for V375C2T50B
CONN SCSI .085" FEMALE PNL 14POS datasheet.pdf
IC MONITOR BAT LP 6-UDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf