Vicor Corporation V375C2T50BS
V375C2T50BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C2T50BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W
Datasheet Download
V375C2T50BS.pdf
Availability of V375C2T50BS
QUANTITY
V375C2T50BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C2T50BS
Internal Part NumberEIS-V375C2T50BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency73.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C2T50BS
Related LinksV375C, V375C2T50BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C2T50BS Details Description
Related parts for V375C2T50BS
ROUND STANDOFF 8-32 NYLON 1-1/2" datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC VCXO 234.37MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN SATA RECEPT 22POS SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.02% 0.3W 0805 datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 51UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf