Vicor Corporation V375C36C75B
V375C36C75B picture photo
Mfg. Part Number
V375C36C75B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
V375C36C75B.pdf
Availability of V375C36C75B
QUANTITY
V375C36C75B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C36C75B
Internal Part NumberEIS-V375C36C75B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C36C75B
Related LinksV375C, V375C36C75B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C36C75B Details Description
Related parts for V375C36C75B
BIT TORX T6 1.97" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.6A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 428W TO247-3 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SFP+ PATCH CABLE 0.5M 26AWG datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
FILTER EMI 0.022UF 50V RADIAL datasheet.pdf