Vicor Corporation V375C36H75BG
V375C36H75BG picture photo
Mfg. Part Number
V375C36H75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
V375C36H75BG.pdf
Availability of V375C36H75BG
QUANTITY
V375C36H75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C36H75BG
Internal Part NumberEIS-V375C36H75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C36H75BG
Related LinksV375C3, V375C36H75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C36H75BG Details Description
Related parts for V375C36H75BG
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 43PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 23POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1MM R/A SMD AU datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 225 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
ATA664151 EVAL KIT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20K OHM 5% 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf