Vicor Corporation V375C36H75BN
V375C36H75BN picture photo
Mfg. Part Number
V375C36H75BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
V375C36H75BN.pdf
Availability of V375C36H75BN
QUANTITY
V375C36H75BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C36H75BN
Internal Part NumberEIS-V375C36H75BN
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C36H75BN
Related LinksV375C3, V375C36H75BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C36H75BN Details Description
Related parts for V375C36H75BN
SWITCH ROTARY SP 12POS 25MM PCB datasheet.pdf
Z86L88 IR DEMO PLATFORM datasheet.pdf
RES SMD 2.74M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Automotive, Backlight 20-TQFN (4x4) datasheet.pdf
TRANSLATOR LEVEL 4BIT 14-SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
35MM DIN RAIL datasheet.pdf