Vicor Corporation V375C3V3C50BS2
V375C3V3C50BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3C50BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V375C3V3C50BS2.pdf
Availability of V375C3V3C50BS2
QUANTITY
V375C3V3C50BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3C50BS2
Internal Part NumberEIS-V375C3V3C50BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3C50BS2
Related LinksV375C3V, V375C3V3C50BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3C50BS2 Details Description
Related parts for V375C3V3C50BS2
CAP CER 1200PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR LVPECL 3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MNTCE TIMER 230V GN/RD 3 WEEK datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 473MAPBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf